افزایش نرخ تورم در اروپا

تا پایان ماه آوریل، متوسط نرخ تورم سالانه در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به ۱.۷ درصد افزایش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا پایان ماه آوریل با ۰.۳ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل به ۱.۷ درصد رسید. در بین بخش‌های مختلف، بخش انرژی بیش‌ترین نقش را در افزایش نرخ تورم کشورهای اروپایی داشته است و تورم این بخش از ۵.۳ درصد در ماه مارس به ۵.۴ درصد در ماه آوریل افزایش یافته است.

پس از بخش انرژی، بخش خدمات با تورم ۱.۹ درصدی در ماه آوریل در مقایسه با تورم ۱.۱ درصدی ماه مارس و بخش نوشیدنی و مواد غذایی با تورم ۱.۵ درصدی در مقایسه با تورم ۱.۸ درصدی ماه قبل قرار دارند.

کمترین نرخ تورم در بین بخش‌های مختلف متعلق به کالاهای غیر مرتبط با انرژی است که نرخ تورم آنها در ماه آوریل با ۰.۱ درصد افزایش در مقایسه با ماه مارس به ۰.۲ درصد رسیده است. افزایش نرخ تورم کشورهای اروپایی می‌تواند خبر خوبی برای سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا باشد که برای پیشبرد سیاست‌های خود، دستیابی به تورم ۲ درصدی در سطح منطقه یورو را هدف گذاری کرده‌اند.

تورم سالانه به افزایش یا کاهش قیمت‌های یک گروه از کالا و خدمات در طول ۱۲ ماه اطلاق می‌گردد.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۸ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *