همه خوبی‌های واگذاری شرکت‌های شستا

?دولت که مکلف به پرداخت سهم به سازمان تامین اجتماعی است، در دوره‌هایی نتوانست پول سهم خود را بپردازد. بعضی روایت‌ها، اسناد و آمار گویای این است که دولت در زمان جنگ علاوه بر استقراض از بانک مرکزی از وجوه صندوق‌های تامین اجتماعی هم برای مصارف خود استفاده کرد علاوه بر اینکه نمی‌توانست سهم خود را بپردازد.

?دولت در سال‌های پس از جنگ برای تسویه‌حساب دست به اجرای ابتکاری زد که منشا شکل‌گیری شستای امروزی است. ابتکار دولت این بود که بخشی از صنایع متعلق به خود را برای تسویه بدهی‌هایش به سازمان تامین اجتماعی واگذار کند. زمانی که این ابتکار به مرحله اجرا درآمد، ساختار اقتصاد کشور به ناگهان تغییر کرد و صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی به مالکان بزرگی تبدیل شدند که هرجایی نفوذ می کردند. برای مثال نزدیک به 30 درصد از بازار سرمایه متعلق به شرکت های زیر مجموعه تامین اجتماعی است.

?واگذاری دارایی‌های شستا منافع زیادی برای اقتصاد کشور و سازمان تامین اجتماعی در پی خواهد داشت. با واگذاری این اموال تمرکز سازمان بر خدماتی که باید ارائه کند بیشتر می‌شود و سازمان بیشتر بر مدیریت وجوه پرداختی از سوی کارگران و کارفرمایان تمرکز می‌کند و خدمات بهتری به آنها می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *