رشد 70 درصدی شاخص کل بازار سرمایه در سال 97

🔺بازار سرمایه سال پرتلاطمی را از سر گذراند. خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و بازگشت تحریم نگرانی از محدودیت در صادرات نفت و سایر کالاها و به دنبال آن کاهش درآمدهای ارزی از منظر روانی بر اقتصاد کشور اثر گذاشت و به افزایش شدید نرخ ارز انجامید. این افزایش سبب‌ساز تحولاتی در اقتصاد کلان و بازارهای مختلف بود و بازار سرمایه هم در این بین مستثنی نبود.

🔺شاخص کل بازار سرمایه سال 97 را در ارتفاع 96 هزار واحد آغاز کرد و در ادامه ضمن فراز و فرودهایی روند افزایش را ادامه داد. در مهرماه شاخص به قله خود یعنی کانال 195 هزار واحد رسید و با نوسان نرخ ارز دوباره کاهش یافت و در نهایت در اسفند ماه تا لحظه نگارش این یادداشت در کانال 164 هزار واحد ایستاده است. شاخص کل طی سال 97 تا هفته دوم اسفند ماه رشد 70 درصدی را تجربه کرده است.

🔺بازار سرمایه یک نهاد مالی فعال در اقتصاد کشور است و اگر برنامه ریزی اصولی و صحیح درمورد آن به مرحله اجرا برسد و زیرساخت ها توسعه پیدا کند، بهترین بازار برای جذب نقدینگی و سرمایه های خرد و سرگردان در جامعه و هدایت منابع مالی به سمت بخش های مولد اقتصاد به منظور توسعه سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال پایدار است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *