تضعیف اقتصاد اروپا و پافشارى ریسک‌ها، عوامل کاهش رشد اقتصادى جهان در سال ٢٠١٩

?سازمان توسعه و همکارى اقتصادى (OECD) در گزارش ۶ مارس ٢٠١٩ چشم‌اندازی از اقتصاد جهانى در سال‌هاى آینده ارائه کرد. در این گزارش، رشد اقتصادى براى سال ٢٠١٩ برابر با ٣.٣ درصد و براى سال ٢٠٢٠ معادل ٣.۴ درصد برآورد شده که در مقایسه با ارقام پیش‌بینى شده در نوامبر ٢٠١٨، کمتر است.

?افزایش تنش‌هاى تجارى، عدم قطعیت در خصوص برگزیت و کاهش اطمینان کسب و کار و مصرف‌کنندگان باعث آسیب رساندن به تجارت و اقتصاد جهانى در سال‌هاى آینده، خواهد شد.

?انتظار مى‌رود رشد اقتصادى آلمان (بزرگترین اقتصاد اروپا) هم در سال ٢٠١٩ نصف شده و از ۱.۶ درصد در سال ٢٠١٨ به ٠.٧ درصد در سال جارى برسد. اقتصاد آلمان متکى به صادرات بوده که تضعیف تقاضاى جهانى و افزایش موانع تجارى باعث کاهش رشد این کشور خواهد شد.

?داده‌هاى اخیر منتشر شده از وضعیت درآمد مردم آمریکا نشان مى‌دهد براى اولین بار طى سه سال گذشته، از درآمد مردم در ماه ژانویه ٢٠١٩، کاسته شده که بیشترین افت از سال ٢٠٠٩ به بعد است.

?کشور چین دومین اقتصاد بزرگ جهان هم با علائمى از کاهش سرعت رشد مواجه است. رشد اقتصادى چین در سال ٢٠١٩ معادل ۶.۲ درصد پیش‌بینى مى‌شود که کمترین رقم طى ٣٠ سال گذشته است. این کشور در تلاش است تا از طریق کاهش مالیات و افزایش سرمایه‌گذارى در زیرساخت، کاهش رشد را جبران کند.

?تقریبا رشد همه اقتصادهاى توسعه‌یافته در سال ٢٠١٩، کاهنده خواهد شد و ایتالیا رشد منفى ٠.٢ درصدى را تجربه خواهد کرد.

?در میان اقتصادهاى در حال توسعه و نوظهور ، در سال ٢٠١٩، رشد اقتصادى ترکیه منفى ١.٨ درصد و آرژانتین منفى ١.۵ درصد خواهد شد و سرعت رشد کشور برزیل و هند تقویت شده و به ترتیب به ١.٩ درصد و ٧.٢ درصد خواهد رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *