بررسی زیر و بم کانال مالی اروپا

?یکی از مهترین‌ دلایل راه‌اندازی اس‌پی‌وی حفظ منافع اقتصادی اتحادیه اروپاست. این ساز و کار در عین حال، در پاسخ به اقدام آمریکا مبنی بر تصویب قانون منع کردن شرکت‌های اروپایی از مراودات تجاری با ایران و اعمال جریمه برای این شرکت‌ها صورت گرفته است.

?با توجه به معافیت چابهار که در واقع برای حمایت از اقتصاد افغانستان و جلوگیری از حضور تروریسم و طالبان در اقتصاد این کشور صادر شده است، شاید بتوان در قبال فروش نفت، برخی از کالاهای مورد نیاز را از بندر چابهار وارد کرد. اما مساله این است که ظاهرا،‌ آمریکا یک سیستم نظارتی قوی پیش‌بینی کرده است که این وجوه هم فقط برای خرید اقلام بشردوستانه مثل دارو و غذا مصرف شود.

? اینستکس در قالب یک شرکت با مسئولیت محدود به مدیریت عاملی یک بانکدار آلمانی بنام Per Fisher با سرمایه 3000 یورو در فرانسه تأسیس شد و سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان‌ به عنوان امضا کنندگان برجام، همگی سهامدار این شرکت هستند.

?برای جایگزینی کانال مالی اینستکس به جای سوییفت، لازم است که لوایح پالرمو و CFT تصویب شوند. چنانچه بخواهیم در فضای ‌بین‌المللی قرار بگیریم و تجارت خود را با دنیا ادامه دهیم نیاز به تصویب کلیه لوایح FATF است.‌ زیرا این لوایح شامل استانداردهای بانکی است که مورد قبول کلیه کشورهای دنیا قرار گرفته است و نمی‌توان در این مورد تک‌روی کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *