چشم‌انداز اجتماعى اشتغال جهان، گرایشات ٢٠١٩

▫️این گزارش که توسط سازمان بین‌المللى کار (ILO) در ١٣ فوریه ٢٠١٩ منتشر شد، می‌نویسد:

?اشتغال اهمیت زیادى دارد زیرا همچنان در اکثر جوامع جهان، شغل منبع مهم درآمدزایى است.

?در سال ٢٠١٨ بیش از یک‌چهارم از شاغلان در اقتصادهاى کم‌درآمد، با وجود دارا بودن شغل، در فقر مطلق زندگى کردند و انتظار مى‌رود این میزان در آینده هم افزایش یابد.

?خوشبختانه طى سه دهه گذشته از تعداد شاغلان فقیر در کشورهاى با درآمد متوسط، کاسته شده است.

?برآورد مى‌شود در سال ٢٠١٨، جمعیت ۱۵ ساله و بالاتر جهان در سن کار حدود ۵.۷ میلیارد نفر بوده که ۳.۵ میلیارد نفر از آنها را جمعیت فعال تشکیل داده است.

?در این سال حدود ٣.٣ میلیارد نفر از جمعیت فعال جهان، شاغل و حدود ١٧٢ میلیون نفر از این جمعیت، بیکار بوده است. میانگین نرخ بیکارى جهان در این سال حدود ۵ درصد برآورد مى‌شود.

?پیش‌بینى مى‌شود میانگین نرخ بیکارى جهان در سال‌هاى ٢٠١٩ و ٢٠٢٠، همان ۵ درصد باشد که این نرخ در بین کشورهاى گوناگون تا حد زیادى متفاوت است.

?یکى از نگرانى‌ها در رابطه با بازار کار، استفاده غیربهینه از نیروى کار است. به عنوان مثال، شاغلان (اغلب زنان) تمایل به کار تمام‌وقت به جاى پاره‌وقت دارند یا جویندگان شغل، از یافتن شغل مناسب، ناامید شده و انگیزه آنها کاهش یافته است.

?کیفیت کار، بیکارى و نابرابرى جنسیتى، سه چالش مهم بازار کار جهانى است که دستیابى به هدف هشتم از اهداف ١٧گانه توسعه پایدار ٢٠٣٠، را دشوار می‌کند. در این هدف با عنوان کلى، کار شایسته براى همه، به دو موضوع؛ هم وجود شغل کامل و هم کیفیت آن توجه شده است. برابرى و کار مناسب، بنیان‌هاى توسعه پایدار هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *