۱۰ شهری که تا سال ۲۰۳۰ تبدیل به مگاشهر می‌شوند را بشناسید

?مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی ۱۰ شهری که تا سال ۲۰۳۰ به مگاشهر تبدیل می‌شوند را بررسی کرده است. به گفته مجمع جهانی اقتصاد مگاشهرها، غول‌های واقعی با جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون نفرند.

?توکیو، دهلی‌نو، شانگهای، مکزیکوسیتی، نیویورک و قاهره در فهرست مگاشهرها خواهند بود؛ هم‌چنین شهرهایی مانند لاگاس، جاکارتا، چونگ‌کینگ، چنگدو، حیدرآباد و لواندا.

?این شهرها در میان ۱۰ شهر قرار دارند که براساس پیش‌بینی سازمان ملل، از حالا تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۱۰ میلیون نفر را در خود جای خواهند داد. به این ترتیب تعداد مگاشهرهای جهان به ۴۳ عدد می‌رسد.

?در واقع رشد تعداد مگاشهرها قابل مشاهده‌ترین شاهد در تشدید روند جهانی شهرنشینی است. در سال ۱۹۵۰ شهرها خانه ۷۵۱ میلیون نفر بودند، یعنی چیزی حدود کمتر از یک‌سوم از جمعیت جهان. آن زمان تنها دو شهر نیویورک و توکیو بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت داشتند. اما امروز ۵۵ درصد درصد از مردم جهان در مناطق شهری زندگی می‌کنند، یعنی ۴.۲ میلیارد نفر.

?شهرها خانه نیمی از جمعیت آسیاست اما بیشتر مردم آفریقا هنوز در روستا زندگی می‌کنند. اما این روند به سرعت در حال تغییر است. در حال حاضر ۲۲ شهر از ۳۳ شهر جهان با جمعیتی بالای ۱۰ میلیون نفر در آسیا و آفریقا قرار دارد.

?هند بیشترین رشد را شاهد خواهد بود و ۴۱۶ میلیون ساکن جدید شهری تا سال ۲۰۵۰ خواهد داشت. دهلی‌نو تا سال ۲۰۲۸ پرجمعیت‌ترین شهر جهان می‌شود و جمعیتش تا سال ۲۰۳۰ به ۳۹ میلیون نفر می‌رسد.

?شهرهای کراچی، لاهور، سئول و هوشی‌مین هم جزو مگاسیتی‌ها خواهند بود و تهران هم با عبور از مرز ۱۰ میلیون نفر ساکن وارد این فهرست می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *