ضرورت شکل‌گیری گفتمان کارآفرینی در کشور

?چه خوب گفته‌اند پیشینیان ما که «انسان به امید و کار» زنده است؛ دو نکته مهمی که به نظر می‌رسد برای عبور کشور از روزهای سخت کنونی باید تک‌تک ما بیش از گذشته به آنها رجوع کنیم؛ به قول وحشی بافقی: «به هر کاری که همت بسته گردد/ اگر خاری بود، گل دسته گردد»

?راز توسعه و پیشرفت هر جامعه‌ای به میزان امید اجتماعی و تلاش و کار در آن کشور وابسته است، همان رموز موفقیتی که می‌بینیم بعد از گذشت چند دهه از جنگ جهانی کشوری همچون ژاپن را که به ویرانه‌ای بدل شده بود به یکی از توسعه‌یافته‌ترین و صنعتی‌ترین سرزمین‌های جهان بدل کرده است. امروز جامعه جوان ایران که بیش از 50 درصد آن زیر 30 سال سن دارند و 11 میلیون نفرشان تحصیلکرده دانشگاهی هستند، بیش از هر زمانی پتانسیل‌های لازم برای توسعه را در اختیار دارد. ایجاد فضای امید و نشاط عمومی و تشویق جامعه به تلاش جمعی و البته بسترسازی برای حضور فعال کارآفرینان به‌خصوص کارآفرینان جوان و خلاق، می‌تواند به ساخت ایرانی توسعه‌یافته در آینده‌ای نزدیک منجر شود. اما از سوی دیگر همین پتانسیل جوان اگر مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گیرد، می‌تواند همچون سونامی بذر ناامیدی را در کشور کشت دهد و آینده‌ای تاریک را برای ایران رقم بزند.

?«امید و کارآفرینی» باید به شعار اصلی کشور و بخش خصوصی بدل شود. حالا زمان آن فرارسیده است که دولت و حاکمیت کار را به دست مردم، فعالان بخش خصوصی و کارآفرینان بسپارد و با بسترسازی مناسب زمینه فعالیت آنها را فراهم کند تا هم شاهد شکل‌گیری امید اجتماعی در جامعه باشیم و هم افزایش اعتماد عمومی؛ اگر مردم و کارآفرینان نقش خود در جامعه را پررنگ ببینید و متوجه شوند که دولت بسترهای حضور فعال آنها را فراهم کرده است، حتماً بیش از گذشته پا به میدان خواهند گذاشت و آینده‌ای درخشان را با دلسوزی برای کشور رقم می‌زنند. صاحبان کسب‌وکار هم‌چون بسیاری از دلسوزان کشور با تمام توان در جست‌وجوی راه‌حلی برای توسعه اقتصادی ایران هستند و همین میل درونی است که آنها را در صحنه کار و تلاش نگه داشته است.

?در این بین اتاق تهران به‌عنوان نماینده فعالان بخش خصوصی با برگزاری سومین دوره اهدای جایزه امین‌الضرب به کارآفرینان برتر کشور به دنبال ترویج گفتمان امید، کار و کارآفرینی است، سه حلقه‌ای که اگر در کنار هم قرار بگیرند هر «نشدی» را «شد» خواهند کرد. هدف متعالی ما این است که با اهدا این جایزه به جامعه، حاکمیت و حتی خود صاحبان کسب‌وکار یادآور شویم که بخش خصوصی ایران چه خواستگاه ویژه و ریشه‌های عمیقی دارد و می‌تواند برای گذشتن از گردنه‌های سخت هم‌چون تحریم‌های بین‌المللی و نابسامانی‌ها و تلاطم‌های اقتصادی یاور اصلی کشور باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *