دوراهی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل و یا تن دادن به قاچاق و مصرف بالا

?در ماه‌های گذشته که قیمت دلار و ارزهای دیگر در کشور جهشی ناگهانی داشته، قاچاق سوخت از مرزهای کشور به‌صورت گسترده‌ای افزایش‌یافته است و افرادی از طریق مرزها گازوئیل و بنزین را به کشورهای همسایه برده و چندین برابر به فروش می‌رسانند.

?کارشناسان می‌گویند افزایش قیمت بنزین و گازوئیل که قیمت آن در کشورهای همسایه چندین برابر ایران است و همچنین افزایش نظارت‌ها می‌تواند علاوه بر اینکه قاچاق را کاهش دهد و مصرف بنزین و گازوئیل را در کشور کاهش دهد به فرصتی برای صادرات رسمی سوخت از سوی دولت و کسب درآمدهای بالای ارزی منجر شود.

?بخشی از دولت‌مردان و نمایندگان مجلس نگران اثرات اجتماعی و اقتصادی افزایش قیمت بنزین و افزایش تورم و گرانی‌ها با این اقدام هستند، اتفاقی که سال گذشته هم رخ داد و درنهایت باعث شد که دولت و مجلس از تصمیم‌شان در ارتباط با افزایش قیمت بنزین منصرف شوند.

?معاون اول رئیس‌جمهور اسحاق جهانگیری در آخرین روز مهرماه درباره افزایش قیمت بنزین گفته بود: «افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست. درست است که قیمت بنزین در افغانستان 70 سنت است اما آیا تعیین این قیمت برای بنزین در ایران شدنی است؟ سیاست‌های ما باید گام‌به‌گام باشد و نمی‌توان یک‌باره اقتصادی را که دولتی بوده به سمت اقتصاد آزاد ببریم. باید سیاست مدیریت‌شده داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با شرایط جامعه اقتصاد کشور را به سمت اقتصاد آزاد سوق دهیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *