دیپلماسی اقتصادی و منافع ملی

?معادل 60 درصد از سال‌های سند چشم‌انداز نظام در افق 1404 که در آن مقرر شده ایران کشوری توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی در سطح منطقه آسیای جنوب غربی باشد، پشت سر گذاشته شده است. اما وضعیت ایران، در مقایسه با کشورهای منطقه در برخی از شاخص‌های اقتصادی، چندان مناسب نیست. این که دیپلماسی و مدنظر قرار دادن دیپلماسی اقتصادی چگونه می‌تواند شرایط زندگی ما را بهتر و به شیوه‌ای کم‌هزینه‌تر به هدف برساند باید مورد توجه قرار گیرد.

?قبل از دهه 1990 میلادی جواهر لعل نهرو با تأکید بر همزیستی مسالمت‌آمیز، نگاهی آرمانگرایی به سیاست خارجی و نظام بین‌الملل داشت و به‌دنبال ایجاد جهانی با مناسبات عادلانه بود. اقدام دیگر نهرو، ایجاد سازمان جنبش غیرمتعدها بود اما با تغییراتی که در جهان رخ داد، هند به این نتیجه رسید که باید در سیاست خارجی خود تحولات اساسی ایجاد کند. این تحولات پُررنگ شدن نقش اقتصاد در سیاست خارجی و بهبود مناسبات این کشور با دولت‌های غربی بود.

?هند با درک درست از تحولات به‌وجود آمده به بازتعریف اهداف، اولویت‌ها و خط‌مشی‌هایش در سیاست خارجی اقدام کرد و سیاست خارجی خود را از حالت آرمانگرایانه به سیاست خارجی عملگرا تغییر داد و در مفاهیمی نظیر «قدرت» و «امنیت» بازنگری انجام داد. در نتیجه قدرت اقتصادی از اهمیت بیشتری برخوردار شد و امنیت، مشمول تأمین رفاه شهروندان نیز شد.

?هند در سیاست نوین خود گرایش به اقتصاد باز، ارتقای جایگاه اقتصاد و نقش دیپلماسی اقتصادی، تغییر در نگرش به غرب و اتخاذ رویکرد واقع‌گرا و عمل‌گرا را به عنوان رویکرد نوین خود در فضای جدید قرار داد.

?مطالعات نشان می‌دهد که حدود 70 درصد از زمانِ دیپلمات‌های کره جنوبی به پیشبرد منافع اقتصادی این کشور اختصاص داده می‌شود.

?کره جنوبی با انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد با نهادهای کلیدی به‌دنبال نهادینه کردن این موضوع و تجارت چند جانبه است و تاکنون با 52 کشور جهان که 73 درصد تولید ناخالص داخلی دنیا را در اختیار دارند، موافقت‌نامه تجارت آزاد امضا کرده است.

?سپرده شدن اقتصاد کشورهای پیشرفته به دست بخش خصوصی ما را ملزم می کند که برای پیشرفت و همکاری با آنان همان رویه‌ها را به‌کار گیریم. ما نمی‌توانیم با دولتی فربه و یا سپردن فعالیت‌های اقتصادی به شبه‌دولتی‌ها با فعالان بخش خصوصی دنیا همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *