بخش خصوصی بار دولت را به دوش می‌کشد

?در بحث‌های مبارزه با فساد دو مفهوم داریم. یکی مفهوم فساد (Corruption) است و دیگری مفهوم راست‌کرداری (Integrity) که بنای سلامت و پاکدستی است. این دو مفهوم مثل درمان و بهداشت هستند. در واقع وقتی درباره مبارزه با فساد صحبت می‌شود مثل این است که کسی به دنبال معالجه و درمان می‌گردد که مرحله پس از بیماری است. اما وقتی درباره راست‌کرداری صحبت می‌شود مثل این است که زمینه‌های بروز بیماری را خشک کنیم به نحوی که از اساس گرفتار بیماری نشویم.

?اگر سلامت را فروگذار کنیم، حتماً گرفتار بیماری فساد می‌شویم و وقتی گرفتار شدیم ناچار باید به مقابله با آن بپردازیم؛ همان کاری که الان مجموعه کشور دارد انجام می‌دهد؛ یعنی کار به جایی رسیده است که تعدادی را به عنوان مفسد اعدام، برخی را به حبس محکوم و برخی را مجازات و جریمه می‌کنند.

?این ‌روش معقول دنیا نیست. آنها در مراحل پیشگیری و سلامت تلاش می‌کنند تا به این مرحله دچار نشوند و در واقع اجازه نمی‌دهند فساد اتفاق بیفتد. در همین راستا رویکردی که به عنوان «بنگاه سالم» مطرح شده، در مقایسه با مجموعه فعالیت‌هایی که الان در کشور دارد اتفاق می‌افتد، یک رویکرد جدید است.

?معمولاً بخش خصوصی از فسادی گله می‌کند که قربانی آن می‌شود ولی از فسادی که خودش ابتدا انجام می‌دهد صحبتی به میان نمی‌آورد. در تدوین مدل «بنگاه سالم» تلاش ما این بوده که هر دو نوع فساد را در نظر بگیریم، زمینه‌های هر دو را تا جایی که به خود بنگاه مربوط می‌شود خشک کنیم و از بین ببریم و با مشوق‌هایی که قرار می‌دهیم کاری کنیم که به کار بستن این مدل هم در میان‌مدت و هم در بلندمدت به نفع بنگاه تمام بشود.

?در بخش خصوصی تکلیف مشخص است. در واقع بخش خصوصی به دولت می‌گوید من به صورت داوطلبانه وارد این مبارزه شده‌ام؛ بنگاه‌های خودم، اتاق‌های بازرگانی و سایر اتاق‌ها را اصلاح می‌کنم و سیستم‌های مدیریتی سلامت برای آنها قرار می‌دهم. در این شرایط بخش خصوصی می‌تواند همین موارد را از دولت مطالبه کند.

?این که دولت به معنای مجموعه حاکمیت برنامه بسیار جدی برای کوچک‌سازی خود داشته باشد،‌ یکی از راه‌های بسیار موثر برای پیشگیری از بروز فساد در سطح ملی است و نه در سطح یک بنگاه خاص.
/ منبع: هفته‌نامه تجارت‌فردا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *