بانک مرکزی سازوکار بانکی را برای عرضه ارز ترجیح می‌دهد

?عرضه ارز در بازار سرمایه یک موضوع قدیمی اما محقق نشده است. این ساختار از پیش در بورس طراحی شده و وجود دارد و مقررات و دستورالعمل‌های آن نوشته شده است. امکان استفاده از این ساختار همیشه فراهم بوده اما بانک مرکزی بنا به دلایلی تمایلی به استفاده از سازوکار بازار سرمایه در عرضه ارز ندارد و استفاده از سازوکار بانکی را ترجیح می‌دهد.

?با توجه به صحبت‌های اخیر رئیس‌کل بانک مرکزی درباره راه‌اندازی بازار معاملات ارزی دیگری که ممکن است نقد یا آتی باشد، به نظر می‌رسد اصلی‌ترین مرجع پولی و مالی کشور هم چنان بر مکانیسم‌های بانکی برای عرضه ارز متمرکز است. بازار سرمایه و بانک مرکزی جدا از هم حرکت می‌کنند و بانک مرکزی حاضر نیست بخشی از اختیارات قانونی و مسئولیت‌هایش در مورد ارز را در بازار دیگری پیگیری کند.

?به‌طور مشخص دولت و اقتصاد برنامه‌ریزی‌شده در نقطه مقابل بازار قرار می‌گیرد. دولت و بازار دو طرف اقتصاد قرار می‌گیرند. وقتی از دولت و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی دولت صحبت می‌کنیم، انتظار نداریم که دولت از سازوکار بازار برای کشف قیمت استفاده کند.

?یکی از دلایل عمده شکل‌گیری رانت در بعضی بخش‌ها و شکست بازار، مقاومت دولت‌ها مقابل کشف قیمت است. دولت‌ها حاضر به پذیرش سازوکار بازار برای تعیین قیمت در بسیاری از بخش‌ها نیستند به همین دلیل سایر بخش‌ها مثل بورس که می‌خواهند با اتکا به مکانیسم بازار حرکت کنند عقیم می‌شوند و نمی‌توانند به‌طور جزیره‌ای و مستقل به‌خوبی عمل کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *