روابط محدود بانکی برای تعهدات پیشین

?براساس اطلاعات دریافتی از کنلن‌بانک، این بانک فعالیت خود را در چارچوب خاص SRE (Significant Reduction Exception) با ایران آغاز کرده است. این از سرگیری محدود روابط به یک‌سری فعالیت‌های انتخاب شده از سوی بانک مربوط ‌می‌شود؛ بدین معنا که معاملاتی که تا قبل از پایان ماه اکتبر 2018 به صورت نیمه‌تمام باقی مانده بود، از سر گرفته خواهد شد تا بانک تعهدات خود را در قبال این موارد کامل کند و سایر همکاری‌ها، محدود به کالاها و خدمات بشردوستانه و غیرتحریمی است.

?به‌رغم آنکه کالاها و خدمات بشردوستانه یا به عبارتی دیگر غذا و دارو، معاف از تحریم‌ها هستند، برای انجام تبادلات بانکی برای این دو گروه نیز باید شرایط اعلامی از طرف کنلن‌بانک رعایت شود. همه معاملات باید تحت پوشش SRE قرار بگیرند. در عین حال، فقط فروش کالاهای بشردوستانه برای تجارت دوجانبه بین ایران و چین قابل قبول است. همچنین مبادلات باید تنها با ارز یوآن چین صورت گیرد و شرکت‌های تأمین‌کننده چینی نیز باید مدارک و مستندات لازم را به کنلن‌بانک که شامل سابقه فعالیت‌های گذشته ‌می‌شود، ارائه کنند.

?شرکت‌های چینی در صورت امکان مراوده با ایران، تمامی جوانب امر را در نظر ‌می‌گیرند تا کمترین ریسک متوجه آن‌ها باشد. ما امیدواریم که دولت و بانک مرکزی با اتخاذ سیاست‌های مناسب بتوانند ساز و کار قابل اتکایی را برای تعاملات ایران فراهم کنند. همچنین این امید ‌می‌رود که در آینده نزدیک شاهد گشایش کانال بانکی که اتحادیه اروپا قول آن را داده، باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *