نبود نظارت کافی به شکل‌گیری پرونده‌های متعدد فساد در بانک‌ها منجر شده است

?واحد کامپلاینس (اداره کنترل نظارت بر اجرای قوانین و مبارزه با فساد) یکی از ابزارهای اصلی مبارزه با فساد در بیشتر بانک‌های جهان است که جزو قوی‌ترین بخش‌های هر بانکی محسوب می‌شود و معمولاً به‌صورت کاملاً مستقل عمل می‌کند. حتی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره هم نمی‌توانند در آن اعمال‌نفوذ و دخالت کنند.
?کار اصلی این واحد در بانک‌ها مدیریت بر اجرای قوانین، نظارت بر ورودی‌ها و خروجی‌های منابع، ردگیری منشأ منابعی که به بانک واردشده است، بررسی سلامت و پاک بودن منابع، نظارت بر وام‌ها و تسهیلات کلان پرداختی و.. است.
?متأسفانه همچنان بیشتر بانک‌های ایرانی چنین واحدی را ندارند و به‌تازگی چند بانک بعد از اینکه قانون مبارزه با پول‌شویی ابلاغ شد، برای تشکیل این واحد کارهایی انجام داده‌اند. متأسفانه در سال‌های گذشته با قوانین بین‌المللی بانکی و مالی در جهان هم گام نبوده‌ایم درحالی‌که در دنیا یکی از معیارهای مهم برای گرفتن مدارک بین‌المللی و اعتبار سنجی‌های بانک‌ها همین موضوع است و باید بانک‌ها به‌صورت اجباری این کار را انجام دهند.
?بیشترین پرونده‌های فساد که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده به‌نظام بانکی بازمی‌گردد یا یک سرخط آن به بانک‌ها می‌رسد که بدون وثیقه‌ها و نظارت‌ها میلیاردها تومان تسهیلات داده‌اند و حالا همه این‌ها به معوقات تبدیل‌شده است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *