هنوز بانکی از سوی چین برای مبادله مالی با ایران معرفی نشده است

ه دلیل اعمال‌ تحریم‌ها، کشورهای شریک تجاری ایران نیز ناگزیر به حفظ منافع خویش در قبال تحریم‌های آمریکا شده‌ و سعی ‌می‌کنند‌ تبادلات بانکی و تجاری خود را با ایران کاهش دهند. این مساله شامل کشور چین نیز ‌می‌شود.

دولت چین منعی بر همکاری شرکت‌ها و‌ نهادهای مالی چینی با ایران قائل نشده است اما‌ موسسات و نهادهای مالی در این کشور به دلیل بالا بودن حجم مبادلات با آمریکا، ادامه مراوده با این کشور را ترجیح ‌می‌دهند. البته فارغ از تحریم‌ها، عدم الحاق ایران به FATF نیز همکاری موسسات مالی خارجی با ایران را دچار محدودیت کرده است.

زمانی که ایران در شرایط‌ تحریم قرار داشت و حتی در زمان اجرایی شدن برجام، هیچ بانک چینی به جز کونلون، روابط بانکی با ایران برقرار نکرد. در واقع تنها بانک چینی‌ که با‌ ایران همکاری ‌می‌کرده است، کونلون بود که‌ عمده سهام آن متعلق به شرکت نفتی چین است. اما ظرف یک ماه گذشته، بانک کونلون نیز اعلام کرده که تعهدات خود به ایران تا 30 اکتبر را به انجام خواهد رساند و پس از این تاریخ، همکاری با ایران را به امور بشردوستانه محدود خواهد کرد.

از30‌ اکتبر به بعد، مبادله رسمی و بانکی شرکت‌های ایرانی با چین به حالت‌ تعلیق درآمده،‌ مگر آنکه شرکت‌ها در این مدت از مجاری دیگر نظیر صرافی‌ها اقدام به نقل و انتقال پول کرده باشند. ضمن آنکه، بانک‌های چینی ارائه خدمات مالی به ایرانیانی که در چین اقامت دارند و حتی دانشجویان را از مدت‌ها قبل متوقف کرده‌اند‌ و این روند همچنان ادامه دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *