بنر خام چیست ؟ آشنایی با بنر خام

تعریف بنر خام

بنرخام روش انتقال پیام تبلیغاتی است که طرح گرافیکی دارد و شامل تصاویر و متون است . در واقع بنرخام یک پرچم است که یک پیغام، لگو، سمبل را به مخاطبان خودمنتقل می کند .
هر چند تبلیغات از طریق بنرخام تنها راهکار تبلیغ نیست و این روش هم مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارد، ولی تجربه نشان می‌دهد که استفاده هوشمندانه از بنرخام به‌ ویژه در معرفی نام تجاری (برند) و پیشبرد فروش بسیار موثراست.

بسیاری از آگهی دهندگان به شناخت کامل‌تری از تبلیغات بنر (Banner Advertising) نیاز دارند تا بتوانند به‌ خوبی از آن استفاده کنند. براساس آمار سازمان بین‌المللی تبلیغات(IAB) ،‌ در سال ۲۰۰۰ میلادی، تبلیغات از طریق بنر ۴۷ درصد کل تبلیغات آنلاین را تشکیل داده است. به‌ ویژه اگر توجه کنیم که رقم کل تبلیغات آنلاین در این سال ۲/۸ میلیارد دلار بوده، بیشتر به اهمیت این نوع تبلیغات پی می‌بریم.

تاریخچه بنرخام

چاپ بنر یک پیشینه قرون وسطایی دارد و در جنگ‌های مختلف از آن به عنوان بیرق استفاده می‌کردند و همچنین در کلیساها هم از آن برای نشان دادن چهره قدیسانی مثل حضرت عیسی(ع) و حضرت مریم و یا قدیسه‌هایی که کلیسا به نام آنها وقف شده بود استفاده می‌شد.در واقع در زمان قدیم استفاده از بنر مانند استعمال آن در زمان حال نبود و بیشتر برای نمود ابهت و قدرت از آن استفاده می‌کرده‌اند یا شناسایی مکان یا محلی برای جمعیت عظیمی که جز بنر هم راهی برای آن نبود. اما امروز بیشتر کاربرد بنر در مسابقات بزرگ ورزشی و تبلغات است. کمتر امکان دارد که در کوچه و خیابانی از بنر استفاده نشده باشد که آن هم به دلیل امکان وسیع و قابلیت‌های بالای استفاده از بنر است. در ادامه موارد استفاده از بنر در زمان قدیم را می‌بینید.

انواع بنرخام

پشت شیشه مغازه‌ها، بالای آسمان خراش‌ها، بر روی بالن‌ها و هواپیماها و محل‌هایی از این قبیل از بنر استفاده می‌شود. از انواع و اقسام دیگر بنر می‌توان به مدل‌های زیر اشاره کرد:

بنر وینیل شبکه‌ای: برای آب و هواهای مرطوب و باد و بارانی، مثل شمال ایران مناسب است، چرا که به صورت شبکه شبکه طراحی شده است و هم باد را از بنر رد می‌کند و آسیبی به بنر نمی‌رساند.

لمپوست بنر: لمپوست بنر، گونه‌ای جدید از سازه‌های تبلیغاتی است که به دلیل مقاومت و انعطاف‌پذیری بسیار عالی‌اش در مقابل تنش‌های ناشی از وزش باد و باران، می‌توان از آن در بسیاری از محیط‌های بیرونی بهره جست. طراحی این سازه به گونه‌ای است که می‌تواند از پاره شدن بنر در بادهای شدید جلوگیری نماید. این سازه ضمن افزایش توجه مخاطبان، باعث زیبایی و جذابیت بصری نمای شهری هم می‌شود. فنرهای به کار رفته در راکت‌های نگه‌دارنده این سازه، این امکان را فراهم می‌سازد که در هنگام وزیدن باد، بنر در مقابل تنش ناشی از آن انعطاف‌پذیر باشد و نیروی اعمال شده به بنر از طریق فنر به فک متحرک منتقل شود و در نتیجه بنر تبلیغاتی از آسیب مصون بماند. با توقف وزش باد، فک متحرک به حالت اولیه باز می‌گردد.

ویژگی‌های بنرخام

بنر دو نوع چینی و کره‌ای دارد و هر دو نوع آن گراماژی بین ۸ انس تا ۱۳ انس دارد. تفاوت بنر چینی با بنر کره‌ای در کیفیت چاپ و مقاومت بنر است. بنر کره‌ای از کیفیت چاپ بالا و همچنین مقاومت بالاتری نسبت به بنر چینی برخوردار است. همچنین بنرهایی که ما از برای استفاده معمولی می‌باشد معمولا ۱۰ انس چاپ می‌شوند ولی اگر بنر برای تابلوهای سر در فروشگاه استفاده شود(که قرار است نور از جلو برداشته باشند) توصیه می‌شود از بنر ۱۳ انس استفاده شود.

نوع دستگاه چاپ نیز در بالا بودن کیفیت چاپ نقش بسیار مهمی دارد به این معنی که اگر شما برای چاپ خود از بنر کره‌ای استفاده کنید ولی دستگاهی که با آن چاپ می‌کنید دارای کیفیت پایینی باشد،کار شما از کیفیت بالایی برخوردار نخواهد بود.

کاربرد در اماکن مذهبی

در قرون وسطا و در اروپا، بنر در میان مسیحیان و بیشتر در میان دسته‌های مذهبی استفاده می‌شده است، اما در سال‌های اخیر آنها را بیشتر به دیوارها و ستون‌های کلیسا آویزان می‌کنند.

کاربرد در اتحادیه‌های صنفی
اولین بار در سال ۱۸۴۰ اتحادیه کارگری بریتانیا در مراسم اول می(روز کارگر) از بنر استفاده می‌کند که تعداد اعضای اتحادیه‌شان به صدها نفر می‌رسید. تصاویر مختلفی که این اتحادیه از آنها در این بنرها استفاده می‌کرد، نمود خواسته‌هایشان بود. از جمله تصویر سرزمینی که کودکان و کهنسال‌ها در رفاه و خانه‌های زیبا زندگی می‌کنند،یا کارگران در آسایش و رفاه هستند. کارگران در آن سال‌ها تلاش می‌کردند تا با استفاده از بنر خواسته‌ها و نیازهایشان را مطرح کنند. از آن سال به بعد، در خیلی از مراسم‌های کارگری که در سراسر جهان برپا می‌شد، از بنر به عنوان ابزار اصلی استفاده شد که رنگ قالب همه آنها قرمز بود. مثلا در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در استرالیا در مراسمی سالانه با نام هشت ساعت کار کارگران از بنر استفاده کردند و فقط در سیدنی ۷۰ اتحادیه صنفی با بنرهای مخصوص در این مراسم حضور داشتند.

کاربرد در کسب و کار

بنر در خیلی از کسب و کارها باری بازاریابی استفاده می‌شود. مثلا خیلی از شهرهای بریتانیا شهرداری شهر برای تزئین و جذب گردشگر از بنر در میدان اصلی شهر استفاده می‌کند.

بنر را می‌توان در خیلی از فرمت‌ها و رنگ‌ها چاپ کرد. حتی‌ می‌توان بر اساس موقعیتی که قرار است آویزان یا نصب شود آن را به شکل‌های مختلف درست کرد. مثلا پشت و رو که از هر دو طرف دید داشته باشد.یکی از نکات منفی بنرها،رنگ آنهاست و این که در برابر خورشید،این رنگ به تدریج از بین میرود. اما بنرهایی که روکش UVدارند تا چندین سال رنگ خود را حفظ می‌کنند.

خیلی‌ها بین بنر و پوستر و حتی فلکس تفاوتی قائل نیستند و همه آنها را یکی‌ می‌دانند در حالیکه شاید از نظر ظاهری شباهت‌هایی بین این ابزارهای باشد ولی این شباهت صد درصد نیست. پس بهتر است کمی راجع به تفاوت‌های بنر با سایر وسایل ارتباط جمعی و تشریح ویژگی‌های آن، توضیحاتی ارائه کنیم.

تفاوت‌های بنرخام و پوستر

بنر در واقع پارچه‌هایی شبیه پرچم است که در خیابان‌ها یا مکان‌های عمومی آویزان می‌شود ولی معمولا برای پوستر از کاغذ استفاده می‌کننده و آن را به یک سطح فلزی، سنگی یا چوبی می‌چسبانند.

بنر با استفاده از دستگاه چاپ دیجیتال ابتدایی به وجود می‌آید. اما برای چاپ پوستر از چندین کاغذ و معمولا از کاغذهای رول استفاده می‌کنند.

-معمولا بنر عریض‌تر از پوستر است، ولی پوستر طویل‌تر از بنر است.

دو گوشه بنر متصل است و دو گوشه دیگر آن آزاد است، در حالی که چهار گوشه پوستر متصل می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *